2022 februárjának végén sok minden megváltozott körülöttünk. Bekövetkezett az elképzelhetetlen, ismét háború dúl Európában, szinte közvetlen szomszédunkban. A szörnyűségek között az ad reményt, hogy az egész nyugati világ összefogott Ukrajnáért.

Magyarországon is megmozdultak a segíteni akaró emberek, szervezetek. Klubunk is kereste a lehetőségeket, ahol a legtöbbet tudná tenni a kialakult, mára már humanitárius katasztrófához közelítő helyzetben. Úgy láttuk, hogy a Magyarországra menekülőkért és a Kárpátalján élőkért nagyon sokan és áldozatosan tevékenykednek, ezért olyan lehetőséget kerestünk, amivel közvetlenül a harcok sújtotta embereket tudjuk segíteni.

Így találtunk kapcsolatot az ostrom előtt álló Kijevben tevékenykedő baptista embermentő misszióhoz. Ez az önkéntesekből álló csapat az ottani legnagyobb baptista gyülekezet köré szerveződik. Mikor a közösség nagy része már elhagyta a körbekerített ukrán fővárost, többen – elköszönve szeretetteiktől – önként maradtak. Azért tették ezt, hogy ott rekedt embereket mentsenek ki a szinte földig rombolt környékbeli vagy távolabbi, de még valahogy elérhető településekről és Kijevbe menekítsék őket. Ott átmeneti menedéket, ételt, szállást nyújtanak nekik az erre a célra átalakított templomukban, Kijev szívében, és szervezik továbbutazásukat a biztonságosabb országrészekbe. Mikor erről értesültünk, már több, mint ezer embert menekítettek ki saját autóik segítségével olyan területekről, ahol élelem, víz sincs, és más közművek sem működnek.

A közösségnek már fogytán volt a pénze, nehézséget okozott tankolni a mentést végző járműveket, megvenni az alapanyagokat a száz főre főző ideiglenes konyhájuk számára. Ezért úgy döntöttünk, hogy rendszeres, közvetlen adományokkal támogatjuk ezt a missziót. A bankok még működnek Kijevben, így az első átutalásaink már meg is érkeztek hozzájuk.

Kijev április elején egyelőre fellélegezhetett, az ostromgyűrű szorítása enyhült. A missziónak még sincs kevesebb feladata. Maradt még teendő az ukrán főváros környékén is (Bucsa, Irpin,  Borogyanka), de az orosz csapatok visszavonulásával távolabbi régiókban is folytathatják  szolgálatukat. Már az ostromlott donecki területről, több száz kilométerről is menekítenek ki embereket.

Ezúton hívunk mindenkit, hogy csatlakozzon ennek a szó szerint életmentő tevékenységnek a segítéséhez. Adományozni klubunk alapítványának lehet, legegyszerűbben itt, a honlapunkon. Az így beérkezett adományok teljes összegét – költségek levonása nélkül – közvetlenül a kijevi közösségnek utaljuk át.