Meggyőződésünk, hogy akkor tesszük a legjobbat az általunk támogatott, nevelőotthonban élő gyermekeknek, ha olyan segítséget kapnak tőlünk, amivel hosszú távon, a védett környezetből kikerülve, önállóan is megállhatják helyüket. Ez a meggyőződés hívta életre Betűfalók programunkat.

Klubunk évek óta támogatja az állami gondozásban élő gyermekeket. A hétköznapjaikhoz szükséges, de csak szűkösen meglévő tárgyak, eszközök vásárlása, gyűjtése rendszeres programjaink közé tartozik. De ezen túl is igyekszünk segíteni nekik. Tudjuk, hogy számukra a legnagyobb probléma a nevelőotthon elhagyásakor jelentkezik, amikor önállóan kell helytállniuk az életben. Meggyőződésünk, hogy akkor tesszük a legjobbat, ha ebben tudunk nekik segítséget nyújtani. Ez a gondolat vezettet a Betűfalók nevű kezdeményezésünkhöz, amelynek célja, hogy felkeltse és fenntartsa az olvasás iránti vágyat az nevelőotthonok falai között élő fiatalokban.
 
Azt tapasztaljuk, hogy a gondozott gyerekek szinte egyáltalán nem olvasnak könyveket, sőt az olvasást szükséges rossznak élik meg. Korunk gyermekei ők is, figyelmük a digitális világ felé fordul, ami számukra gyorsan befogadható, trendi élményeket kínál, amelyekhez nincs szükség elmélyült, vagy éppen fáradtságos munkával megszerzett ismeretekre. Gyermekként nem ismerik fel azokat a közvetlen előnyöket, amelyeket az olvasás nyújthat számukra – kitágítja a horizontjukat, élénkíti a fantáziájukat, tudást ad, bővíti a szókincsüket, segíti a logikus gondolkozást és nem utolsósorban örömöt nyújt számukra. Ezzel szemben azt látják, hogy az olvasás időigényes, kötelező iskolai feladat. Miután nem alakult ki az olvasási kompetenciájuk és többnyire lassan, hibásan olvasnak, ezért ez nehézkes, nemszeretem feladattá válik számukra. Még kevéssé látják az olvasottság közvetett előnyeit – műveltebbé, igényesebbé tesz, felkelti a tudás iránti érdeklődést, ami megjelenik a továbbtanulási szándékokban is. Azt a jelentős előnyt sem ismerik fel, amit később a munkaerőpiacon biztosíthat számukra, amikor az otthont elhagyva kilépnek az életbe.

Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy az olvasás szeretete, képessége pozitív irányban meghatározhatja akár az egész életüket is. A Betűfalók program az erre való vágy felkeltét és hosszú távú megőrzését tekinti céljának. Ennek érdekében kidolgozunk egy módszert, amely résztvevőkkel folyamatos kapcsolatot tart, rendszeresen ösztönözi őket, hogy heti rendszerességgel forduljanak az írott betűk, az irodalom felé – akár nyomtatott, akár online, digitális formában.

A szervezési, koordinálási, működtetési feladatokat klubtagságunk végzi. A szakmai feladatok ellátásához kerestünk és találtunk olyan olvasás-kutatókat, pszichológusokat, pedagógusokat, akiknek ez a szakterületük és szívesen csatlakoztak hozzánk, hogy a program kidolgozásában önzetlen segítséget nyújtsanak. Nem egyszerű megtalálni a játékos, érdekes formákat, a versenyszellem felkeltését, a teljesítmények megfelelő jutalmazását, a kapcsolattartás legösztönzőbb módjait. A szakemberek segítsége nélkül ez nem volna lehetséges.

A program megvalósításához szükség van megfelelő anyagi forrásokra is. Ezek – hasonlóan a Rotary más jószolgálati programjaihoz – elsősorban klubtagjaink és adományozóink támogatásaiból teremtjük elő. Mivel a klubtagok és a külső szakértők önkéntes alapon végzik munkájukat, ezeket a támogatásokat teljes egészében a programban részt vevő gyerekekre tudjuk fordítani.

A program alakulásáról hírt adunk majd a Rotary Club Budapest-Tabán Facebook oldalán is. Kövessenek minket!